Mariusz Szmidka, urodzony 2 lutego 1966 roku w Kartuzach, to postać wybitna w polskim dziennikarstwie. Przez wiele lat pełnił rolę redaktora, dziennikarza oraz korespondenta radiowego, co pozwoliło mu zdobyć cenne doświadczenie w tej branży.
W latach 2012-2021 Mariusz Szmidka piastował stanowisko redaktora naczelnego Dziennika Bałtyckiego POLSKA The Times, gdzie miał znaczący wpływ na rozwój i kształtowanie treści publikacji. Jego zaangażowanie w pracę redakcyjną przyczyniło się do podniesienia rangi gazety oraz wzrostu jej popularności.
Od 2021 roku, Mariusz Szmidka jest redaktorem naczelnym tygodnika „Zawsze Pomorze”, w którym kontynuuje swoją misję informacyjną, dostarczając czytelnikom wartościowe treści związane z regionem Pomorza.
Życiorys
Życie prywatne
Mariusz Szmidka przyszedł na świat 2 lutego 1966 roku w malowniczych Kartuzach. Jego dzieciństwo oraz lata młodzieńcze upłynęły w małej kaszubskiej wiosce, Staniszewie, nieopodal Sianowa. W trakcie nauki na Uniwersytecie Gdańskim poznał swoją przyszłą żonę, Mirosławę. Aktualnie mieszka w Kartuzach, mając troje dzieci: Paulinę, Dawida oraz Alicję.
Edukacja i kariera
Mariusz Szmidka zakończył edukację w szkole podstawowej w Staniszewie. Następnie uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach w latach 1980-1984. W 1984 roku rozpoczął studia wyższe na Uniwersytecie Gdańskim, wybierając Wydział Ekonomiki transportu na kierunku Transport lądowy, które zakończył z sukcesem w 1990 roku. Ponadto w latach 1995-1997 uczestniczył w Podyplomowym Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim.
W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Studenckiego Pomorania, organizacji studenckiej związanej z Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, która miała na celu wspieranie kultury oraz języka kaszubskiego, a także budowanie regionalizmu i społeczeństwa obywatelskiego w Pomorzu oraz jego subregionach, w szczególności w Kaszubach. W latach 1986-1988 pełnił funkcję Prezesa tego klubu.
Rozpoczął swoją przygodę z dziennikarstwem już na studiach, kiedy to wraz z grupą swoich kolegów współzałożył kaszubskojęzyczne pismo Tatczezna (Ojcowizna). W owym czasie zaczął współpracować z „Pomeranią”, miesięcznikiem o charakterze społeczno-kulturalnym, pisząc pod pseudonimami takimi jak Jaromir oraz Dawid Jaskulski. Po ukończeniu studiów w 1990 roku trafił do nowo utworzonego „Tygodnika Kartuzy”, gdzie przeszedł całą drogę zawodową, od reportera do redaktora naczelnego.
Równocześnie przez niemal dekadę był terenowym korespondentem Radia Gdańsk oraz Telewizji Gdańsk. W „Dzienniku Bałtyckim” związany był od 1997 roku, a w latach 1997-2002 pełnił rolę szefa oddziału tego wydania w Kartuzach. Od 2002 roku objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”. W 2012 roku awansował na redaktora naczelnego, co zaowocowało sukcesem „Tygodnika Kartuzy” i zwiększeniem jego sprzedaży do najlepszych wyników (11 tys. egz.) w regionie, pozostając liderem wśród tygodników powiatowych w Pomorzu. W czerwcu 2021 roku zakończył swoją kadencję na stanowisku redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”, a potem objął rolę redaktora naczelnego tygodnika „Zawsze Pomorze”. W latach 2001-2002 Mariusz Szmidka był wykładowcą oraz współtwórcą dwuletniego Międzynarodowego Kursu Dziennikarstwa, realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Ludowym w Skurup w Szwecji, w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym oraz prowadził przedmiot o nazwie Perspektywa dziennikarza w sopockiej filii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Poglądy
Mariusz Szmidka jest znanym propagatorem kaszubszczyzny, który z zaangażowaniem działa we wszelkich środowiskach, w których się znajduje. Jego pasja do kultury kaszubskiej jest tak silna, że nawet w tak niezwykłej sytuacji, jak spotkanie z Papieżem, udało mu się przemówić w języku kaszubskim. W czerwcu 1987 roku, podczas wizyty w Gdańsku, Mariusz Szmidka miał zaszczyt wręczyć Janowi Pawłowi II wyjątkowy dar od Kaszubów – replikę figurki Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub.
Dzieła / Publikacje / Projekty
Mariusz Szmidka jest autorem dwóch redakcyjnych projektów, które znacząco wpłynęły na promocję kultury kaszubskiej. Pierwszym z nich jest „Kaszubi w Unii Europejskiej”, a drugim „Pomorska Rodzina Blochów”, które można uznać za pierwsze prasowe reality show w Polsce. Oba projekty uzyskały wsparcie finansowe w postaci grantu z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w 2002 roku.
Warto również podkreślić, że Szmidka był autorem wzruszającego reportażu prasowego oraz pomysłodawcą akcji mającej na celu pomoc ciężko choremu Piotrusiowi z Borowa. Działania te przyczyniły się do udanego przeszczepu serca w Krakowie w maju 1999 roku.
Jako redaktor, Mariusz Szmidka wprowadził w życie wiele innowacyjnych pomysłów, które miały na celu popularyzację lokalnych atrakcji turystycznych. Należy do nich wydawanie map turystycznych dołączanych do gazet, a także stworzenie dwóch płyt CD z kolędami w języku kaszubskim. Dodatkowo, był inicjatorem wydania naklejek z gryfem kaszubskim oraz słowników polsko-kaszubskiego i polsko-kaszubsko-góralskiego. Ostatni z tych słowników został dołączony do „Dziennika Bałtyckiego” oraz Gazety Krakowskiej w sierpniu 2006 roku, z okazji pielgrzymki Kaszubów na Giewont.
Warto również wspomnieć o jego niekonwencjonalnym pomyśle wydania talii kart, które przedstawiały ważne postacie związane z Kaszubami oraz promowały popularną w regionie grę w baśkę. Pomysł ten został doceniony na ogólnopolskich targach Media Trendy w Warszawie w 2006 roku, gdzie Szmidka otrzymał wyróżnienie w kategorii Autopromocja Medium – Media Regionalne.
W 2007 roku jego talent redakcyjny zaowocował wydaniem okładki „Dziennika Bałtyckiego”, która zdobyła Srebrną Chimerę na Międzynarodowym Konkursie Projektowania Prasowego, a która ilustrowała przyznanie Polsce organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej. W 2009 roku Mariusz Szmidka był redaktorem oraz współautorem 208-stronicowej publikacji pt. „Kościół na Pomorzu”.
Mariusz Szmidka jest także współautorem albumu „Kaszubi w Ziemi Świętej”, który dokumentuje historyczną pielgrzymkę 400 Kaszubów do Izraela. Dodatkowo, współorganizował wykonanie wielkoformatowego pamiątkowego zdjęcia, które zostało zrobione w Rynku w Kartuzach, z okazji zjazdu Kaszubów w 2001 roku. Jest także odpowiedzialny za koordynację wydania płyty z pierwszym kaszubskojęzycznym filmem komediowym „Testament”, inspirowanym powieścią „Monika” autorstwa Jana Drzeżdżona. Ponadto, użyczył głosu kilku postaciom w kaszubskojęzycznej wersji filmu „Jezus”, inspirowanej Ewangelią Łukasza.
W 1997 roku Szmidka redagował książkę „Wokół Jezior Raduńskich”, a w latach 2002 i 2008 był autorem tekstów wprowadzających oraz opisów w albumie fotograficznym Artura Sochy pt. „Kaszuby z nieba widziane”. W 2010 roku, we współpracy z Eugeniuszem Gołąbkiem, wydał słowniczek polsko-kaszubski. Również od 2010 roku, prowadził program Bez znieczulenia, który był emitowany w lokalnej telewizji TVT Teletronik.
Nagrody i odznaczenia za twórczość dziennikarską i działalność społeczną
Mariusz Szmidka został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami za swoje osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa oraz aktywności społecznej. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę wyróżnień, które zdobył:
- 2005 – Nagroda Sejmiku Województwa Pomorskiego,
- 2005 – Złota Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,
- 2006 – Medal 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego,
- 2006 – Złota Odznaka LZS,
- 2009 – Tytuł i maczuga Ambasadora Kaszub,
- 2011 – Nagroda Bursztynowego drzewa.
Przypisy
- Były naczelny „Dziennika Bałtyckiego” chce wspierać „wolne, niezależne media”, z „Dziennika Łódzkiego” odchodzi wicenaczelna [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 13.07.2021 r.]
- Mariusz Szmidka redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego” [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Wiesław Litewski | Grzegorz Wierczyński | Marek Konkolewski | Marek PiechockiOceń: Mariusz Szmidka