Jezioro Karczemne, znane po kaszubsku jako Karczemné Jezoro, to jedno z jezior rynnowych, którego powierzchnia wynosi 40 ha. Położone jest w malowniczym regionie Pojezierza Kaszubskiego, w powiecie kartuskim na Pomorzu. Warto zauważyć, że jezioro zlokalizowane jest na południowych terenach Kartuz, jednak niestety obecnie boryka się z problemami związanymi z zanieczyszczeniem, przez co straciło niegdyś cenne walory turystyczne.
Wraz z innymi zbiornikami wodnymi, takimi jak jeziora Klasztornym Dużym oraz Klasztornym Małym, tworzy on tzw. jeziora Kartuskie, które są częścią popularnego szlaku turystycznego. Zbiornik ten, otoczony nowoczesną zabudową miejską Kartuz, stanowi ważny element lokalnego krajobrazu.
W latach 2020-2023, w wyniku działań podejmowanych przez władze miasta oraz przy wsparciu funduszy unijnych, zespół naukowców z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim przeprowadził kompleksową rekultywację jeziora. Proces ten rozpoczął się od odcięcia dopływu ścieków sanitarnych oraz burzowych do Jeziora Karczemnego, co miało miejsce w roku 2018.
Rekultywacja jeziora została przeprowadzona przy użyciu trzech różnych metod. Pierwsza z nich polegała na oczyszczeniu dna jeziora z osadów przesyconych fosforem oraz metalami ciężkimi, które mogły pochodzić m.in. z rzeźni czy lecznicy weterynaryjnej. W tym etapie usunięto 240 tys. m³ nieczystości. Drugi etap obejmował zastosowanie chemicznych koagulantów, które umożliwiły związanie fosforu z wodą w nieszkodliwe zbiorniki i strącenie ich na dno jeziora. W ostatniej metodzie skupiono się na biologicznym kształtowaniu struktury ichtiofauny. Do jeziora wprowadzono ryby drapieżne, które miały na celu zredukowanie liczby ryb żywiących się bentosem, w tym fitoplanktonem produkującym tlen.
Warto podkreślić, że całkowity koszt rekultywacji tych czterech jezior kartuskich wyniósł ponad 60 milionów złotych. Przed 1920 rokiem jezioro znane było pod niemiecką nazwą Krug-See, co przyczynia się do jego długiej i bogatej historii.
Przypisy
- Kartuskie jeziora są już czyste! [online], www.kartuzy.pl, 26.09.2023 r. [dostęp 09.08.2024 r.]
- Naukowcy z UWM ratują polskie jeziora [online], uwm.edu.pl [dostęp 09.08.2024 r.]
- Projekt pn. „Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach” [online] [dostęp 09.08.2024 r.]
- "Polsko-Kaszubski Słownik Nazw Miejscowych i Fizjograficznych" pod. redakcją Andrzeja Chludzińskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gdańsk 2006 r. ISBN 978-83-87258-86-3
- według dr. F. Lorentza "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)
Pozostałe obiekty w kategorii "Jeziora i stawy":
Jezioro Klasztorne Duże | Jezioro Klasztorne Małe | Mielenko (jezioro w Kartuzach)Oceń: Jezioro Karczemne