Kościół św. Kazimierza w Kartuzach to niezwykła świątynia rzymskokatolicka, która ma za sobą bogatą historię. Zanim stał się miejscem kultu katolickiego, obiekt był ewangelicki, co dodaje jego dziejom głębi. Znajduje się on w malowniczych Kartuzach, w sercu województwa pomorskiego. Obecnie kościół ten wchodzi w skład dekanatu Kartuzy diecezji pelplińskiej.
Budowa kościoła odbywała się w latach 1885-1887 (według niektórych źródeł w 1883 roku). Jego zewnętrzny styl nawiązuje do architektury neogotyckiej, co czyni go atrakcyjnym punktem na mapie regionalnej. Kamień węgielny, położony przez superintendent D. Taube w 1886 roku, to jeden z ważniejszych symboli tej budowli; do dziś można go zobaczyć w najniższej partii wieży, od wschodniej strony. Świątynia została wzniesiona z charakterystycznej czerwonej cegły i przykryta miedzianą blachą, co nadaje jej niepowtarzalny wygląd.
Wieża kościoła, wznosząca się na wysokość 50 metrów, jest znana z zegara, który dodaje rytmu codziennemu życiu mieszkańców. Wysokie okna, w tym 10 ostrołukowych oraz 2 okrągłe, są ozdobione pięknymi witrażami, które przedstawiają głównie obrazy apostołów, wprowadzając do wnętrza atmosferę sacrum. Świątynia ma jedną nawę, a wnętrze jest przykryte eleganckim drewnianym stropem, co potęguje wrażenie przestronności.
W okresie II Rzeczypospolitej, kościół funkcjonował jako miejsce kultu dla parafii, która w 1937 roku liczyła 487 wiernych i przynależała do Superintendentury Kartuzy Ewangelickiego Kościoła Unijnego. Ostatnim znanym pastorem tej wspólnoty był Werner Müller. Od 1983 roku kościół pełni ważną funkcję jako parafialna świątynia, kontynuując swoją misję w nowym kontekście religijnym.
Przypisy
- Kościół pw. Św. Kazimierza. Nasze Kartuzy. [dostęp 10.08.2014 r.]
- Kartuzy na wczasy nad morzem!. Władysławowo nad polskim morzem. [dostęp 10.08.2014 r.]
- Info o mieście Kartuzy. karyzy.cartuz.pl. [dostęp 10.08.2014 r.]
- Ryszard Ciemiński: Album Kartuski. Gdańsk: Oficyna Wydawnicza Graf, 1991, s. 12. ISBN 83-85130-28-4.
- Ryszard Ciemiński: Album Kartuski. Gdańsk: Oficyna Wydawnicza Graf, 1991, s. 31. ISBN 83-85130-28-4.
- Stefan Grelewski, Wyznania protestanckie i sekty religijne w Polsce współczesnej, Lublin 1937, s. 332.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach | Kościół św. Wojciecha w Kartuzach | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w KartuzachOceń: Kościół św. Kazimierza w Kartuzach