Witold Stankowski to niezwykle interesująca postać współczesnej polskiej historiografii. Urodził się 26 lipca 1966 roku w Kartuzach i od tego czasu poświęcił swoje życie badaniom nad historią najnowszą oraz zjawiskami politycznymi. Jego szczególne zainteresowanie koncentruje się na historii drugiej wojny światowej, zjawiskach zachodzących w Europie, wpływie Unii Europejskiej oraz transformacjach powojennych Niemiec.
W swej pracy badawczej Witold Stankowski zajmuje się również biografiami wybitnych postaci historycznych. Jest autorem wielu książek, wśród których znajdują się biografie takich osobistości jak Szymon Wiesenthal, Witold Pilecki oraz Witold Mystkowski. Dzięki swojemu szerokiemu zakresowi badań dostarcza cennych informacji na temat złożoności współczesnej historii i jej wpływu na dzisiejszy świat.
Życiorys
Witold Stankowski pochodzi z rodziny, gdzie edukacja odgrywała kluczową rolę. Jego ojciec, Leon Stankowski, pełnił funkcję nauczyciela na terenach Mazur, w miejscowościach takich jak Działdowo oraz Rywoczyny, a także w regionie Pomorza Gdańskiego, konkretnie w Pierszczewie. Warto wspomnieć, iż był absolwentem Seminarium Nauczycielskiego w Wejherowie, kończąc je w 1928 roku.
Witold Stankowski ukończył Liceum im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, a w 1989 roku zdobył dyplom w dziedzinie historii na Uniwersytecie Gdańskim. Swoją karierę akademicką rozpoczął jako asystent w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, która później przekształciła się w Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W 1995 roku z wyróżnieniem obronił pracę doktorską, której tytuł brzmiał: Wysiedlenie ludności niemieckiej z Pomorza Gdańskiego w latach 1945–1950. Promotorem tej pracy był prof. zw. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski. W wyniku tych osiągnięć uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historii. Kolejnym krokiem w jego karierze akademickiej było zdobycie stopnia doktora habilitowanego w 2002 roku na Uniwersytecie Gdańskim, na podstawie dorobku oraz pracy zatytułowanej Obozy i inne miejsca odosobnienia dla niemieckiej ludności cywilnej w Polsce w latach 1945–1950. Dodatkowo, pogłębiał swoją wiedzę, kończąc studia podyplomowe z zakresu administracji i zarządzania.
W 2022 roku Stankowski obronił drugą pracę doktorską w Instytucie Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, co zaowocowało uzyskaniem tytułu doktora nauk społecznych w dziedzinie prawa.
Od 1 października 2004 roku Witold Stankowski pełni rolę profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracuje w Instytucie Europeistyki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Z dniem 12 maja 2011 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W kwietniu 2012 roku objął stanowisko rektora w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, a w latach 2008–2012 był dyrektorem tamtejszego Instytutu Politologii. W 2015 roku na XXIII Zgromadzeniu Plenarnym w Nowym Targu został wybrany na Przewodniczącego Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Obecnie, od 2021 roku, pełni również funkcję Honorowego Przewodniczącego tej samej konferencji.
Witold Stankowski jest stypendystą takich organizacji jak Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD), Fundacja Humboldta oraz Bundestag. Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi w uznaniu jego działalności na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Angażuje się w prace komisji ds. organizacyjnych i legislacyjnych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W 2011 roku zdobył tytuł zwycięzcy IV edycji konkursu czytelników Włocławka na najlepszą książkę historyczną za publikację Nie umrę śmiercią naturalną…
W życiu prywatnym Witold Stankowski jest mężem Beaty, która również pracuje jako nauczycielka. Mają trzech synów: Waldemara, Przemysława i Jana.
Książki
Witold Stankowski to autor wielu istotnych publikacji, które dotyczą różnych aspektów historii, szczególnie związanych z Pomorzem Gdańskim oraz niemiecką ludnością cywilną w Polsce.
- W. Stankowski, Niemcy na Pomorzu Gdańskim i Kujawach w latach 1944/1945 – 1950. Ucieczka, życie codzienne, wysiedlenie, Bydgoszcz 2000, ss. 285,
- W. Stankowski, Lager für Deutsche in Polen am Beispiel Pommerellen / Westpreußen. Dursicht und Analyse der polnischen Archivalien, Bonn 2001, s. 206,
- W. Stankowski, Obozy i inne miejsca odosobnienia dla niemieckiej ludności cywilnej w Polsce w latach 1945-1950, Bydgoszcz 2002, s. 415,
- Wspólna czy podzielona pamięć? Obóz Potulitz/Lebrechtsdorf/Potulice w latach 1941-1945 i jego powojenne losy 1945-1949, Praca zbiorowa pod red. G. Bekkera, W. Stankowskiego, Bydgoszcz 2007, ss. 288,
- D. Kanarek-Lizik, W. Stankowski, Z dziejów jednostek penitencjarnych na Pomorzu Gdańskim. Historia Aresztu Śledczego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2008, t.I, ss. 178,
- K. Koźbiał, W. Stankowski, Konstytucja Księstwa Liechtenstein. Naród-państwo-polityka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Kraków 2009, ss. 135,
- W. Stankowski, Szymon Wiesenthal. Biografia, Książka i Wiedza 2009, ss. 295,
- Wolni i zniewoleni. Rtm. Witold Pilecki i inni więźniowie KL Auschwitz wobec nowej rzeczywistości powojennej, Praca zbiorowa pod redakcją Witolda Stankowskiego, Oświęcim 2010 r. ss. 186,
- W. Stankowski, Nie umrę śmiercią naturalną… . Janina Lech harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina. Zapomniani włocławscy bohaterowie, Włocławek 2010, ss. 185,
- Europeistyka. Leksykon, Redakcja naukowa Witold Stankowski, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2011, ss. 436,
- W. Stankowski, Witold Mystkowski, Ostatni prezydent miasta Włocławka Drugiej Rzeczypospolitej. Życie- działalność- losy. Biblioteka Prezydentów Miasta Włocławka, Włocławskie Towarzystwo Naukowe Włocławek 2012, s. 256.
Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia
Ordery i odznaczenia
Witold Stankowski, w uznaniu za swoje znaczące osiągnięcia, otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń. Do najważniejszych z nich należy Srebrny Krzyż Zasługi, który został przyznany za wkład w dalsze rozwijanie i normalizację relacji polsko-niemieckich. Ponadto, w 2018 roku, otrzymał Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasług Republiki Federalnej Niemiec.
Nie można również zapomnieć o Medalu Komisji Edukacji Narodowej, który jest wyrazem uznania dla jego zaangażowania w edukację w Polsce.
Nagrody i wyróżnienia
W ciągu swojej kariery Witold Stankowski zdobył również szereg nagród, które potwierdzają jego wyjątkowe umiejętności i osiągnięcia w zakresie dydaktyki oraz pracy naukowej. W latach 2008 i 2009 otrzymał Nagrodę Indywidualną I stopnia Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu za swoje osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej i organizacyjnej.
W 2009 roku, jego zespół został uhonorowany Nagrodą Zespołową I stopnia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za osiągnięcia w pracy badawczej.
Indywidualne wyróżnienia kontynuowane były również w kolejnych latach, a w 2010 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną I stopnia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie ze strony Prezydenta Miasta Włocławek, związane z jego książką „Nie umrę śmiercią naturalną…”, miało miejsce 12 maja 2011 roku.
Na koniec, w 2012 roku, Stankowski został ponownie nagrodzony Nagrodą Indywidualną III stopnia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, co podkreśla jego ciągły wkład w rozwój nauki i edukacji w Polsce.
Przypisy
- W. Stankowski, Witold Mystkowski, Ostatni prezydent miasta Włocławka Drugiej Rzeczypospolitej. Życie-działalność-losy. Seria Biblioteka Prezydentów Miasta Włocławka. Włocławek 2012 r.
- Wolni i zniewoleni. Rtm.Witold Pilecki i inni więźniowie KL Auschwitz wobec nowej rzeczywistości powojennej, Praca zbiorowa pod redakcją Witolda Stankowskiego, Oświęcim 2010 r.
- W. Stankowski, Szymon Wiesenthal. Biografia, Wydawnictwo Książka i Wiedza Warszawa 2009 r.
- Pierszczewo. Stworzyli trasę rowerową z obeliskiem w centrum wsi. Express kaszubski. [dostęp 12.12.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Cichosz | Stanisław Wrycza | Zbigniew Walczyk (inżynier) | Jerzy Ostoja-Sędzimir | Adam Marszk | Małgorzata Kręcka-RozenkranzOceń: Witold Stankowski