Wojciech Cichosz


Wojciech Cichosz, urodzony 20 stycznia 1968 roku w Kartuzach, jest wybitnym duchownym rzymskokatolickim związanym z archidiecezją gdańską. Jako profesor nauk teologicznych, jego działalność akademicka obejmuje wiele obszarów, w tym kierowanie Katedrą Nauk Społecznych i Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pełni także funkcję dziekana w latach 2020-2024.

W latach 2011-2024 był odpowiedzialny za rozwój naukowy tegoż wydziału, co było kontynuacją jego pracy jako profesora w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni, gdzie wykładał od 2001 do 2020 roku. Dodatkowo, od 2002 roku jest wykładowcą w Gdańskim Seminarium Duchownym, które jest afiliowane do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wojciech Cichosz angażuje się również w działalność na rzecz edukacji i kultury, będąc delegatem Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski do prac Komisji Episkopatów Unii Europejskiej w Brukseli od 2022 roku. Jest także ambasadorem Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM dla północnej Polski od roku 2023.

Poza tym, w latach 2020-2024 pełnił funkcję konsultora Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski oraz przez wiele lat był dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni, gdzie sprawował również funkcję kanclerza i dyrektora nadzorującego od 2016 roku. Jego wkład w rozwój edukacji katolickiej jest wyraźnie widoczny, a w latach 2001-2020 pełnił rolę archidiecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców.

Wojciech Cichosz jest również ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie awansu zawodowego nauczycieli oraz egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, gdzie ocenia maturalne prace z filozofii.

Życiorys

Wojciech Cichosz pochodzi z malowniczej kaszubskiej wsi Węsiory, położonej w pobliżu Sulęczyna. Jego rodzicami są Anna oraz Zygmunt, a w jego rodzinie znajdują się również dwie siostry: Bożena i Ewa. W 1987 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego w Kartuzach, przygotowując się do egzaminu dojrzałości. Następnie podejmował studia w Gdańskim Seminarium Duchownym w Oliwie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii w zakresie filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym im. św. Wojciecha – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

22 maja 1993 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk abpa Tadeusza Gocłowskiego, metropolity gdańskiego. Jako diakon, w ramach praktyki, pracował w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku w latach 1992–1993. Po uzyskaniu święceń kapłańskich, rozpoczął pracę w parafii pw. św. Pawła Apostoła w Gdyni Pogórzu, która trwała do 1994 roku. W ciągu kolejnych trzech lat posługiwał w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach.

W dniu 26 czerwca 1997 roku abp Tadeusz Gocłowski skierował Cichosza do wspólnoty parafialnej pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu. Powierzył mu także stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni oraz umożliwił podjęcie studiów specjalistycznych w zakresie pedagogiki (wychowanie chrześcijańskie) na Uniwersytecie Gdańskim, które ukończył w 2000 roku, zdobywając stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności pedagogika i filozofia wychowania.

Po zakończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim, Cichosz kontynuował edukację na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie w roku 2005 uzyskał stopień doktora nauk teologicznych, specjalizując się w teologii apostolstwa. W 2010 roku, na tym samym uniwersytecie, otrzymał stopień doktora habilitowanego w naukach teologicznych z zakresu pedagogiki religii, szkolnictwa katolickiego, katechetyki oraz filozofii wychowania, a także socjologii oświaty i dydaktyki.

Na mocy postanowienia z dnia 15 kwietnia 2015 roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał mu tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Cichosz jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń naukowych, w tym Europejskiego Forum Nauczania Religii w Szkołach (EuFRES), Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego. Pracuje również w komitetach redakcyjnych i radach naukowych wydawnictw takich jak „Studia Gdańskie”, „Studia Humanistica Gedanensia”, „Studia Pelplińskie” oraz „Studia Włocławskie”.

Jest aktywnym recenzentem i bierze udział w różnych komisjach naukowych oraz w Radzie Szkół Katolickich w Warszawie. Wśród jego zainteresowań naukowych dominują koncepcje wychowania, system wartości, a także zmiany kulturowe. Z pasją zgłębia różnorodne kultury i języki (semiotyka), a także gra na fortepianie oraz fascynuje się chorałem gregoriańskim.

Konferencje i wykłady

Wojciech Cichosz to aktywny uczestnik wielu międzynarodowych wydarzeń naukowych, w tym licznych konferencji oraz wykładów, które odbyły się w różnych częściach świata.

W gronie jego doświadczeń znajdują się wystąpienia w Wielkiej Brytanii w latach 2019, 2022 oraz 2023, a także w Stanach Zjednoczonych, w takich miastach jak Nowy Jork i New Jersey.

Nie brak mu również międzynarodowych akcentów w Ameryce Południowej, gdzie miał okazję prezentować swoje prace w Boliwii, zwłaszcza w Cochabambie oraz Santa Cruz de la Sierra, a także w Peru, w stolicy tego kraju, Limie.

Jego doświadczenie obejmuje także Niemcy, gdzie prowadził wystąpienia w miastach takich jak Duisburg, Essen i Fulda. W Włoszech z kolei uczestniczył w wydarzeniach w Palermo, Rzymie oraz Turynie.

Co więcej, Cichosz jest także współtwórcą sympozjów dedykowanych rozwojowi edukacji europejskiej w ramach programu Socrates, co stanowi ważny aspekt jego działalności naukowej.

Jego umiejętności językowe są imponujące; doskonale komunikuje się w mowie i piśmie w ośmiu obcych językach, aby efektywnie uczestniczyć w międzynarodowych debatach, w tym w języku łacińskim oraz grece klasycznej.

Wyróżnienia i nagrody

Wojciech Cichosz został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi, co jest znaczącym wyróżnieniem. Otrzymał również tytuł honorowy Profesora Oświaty, przyznany przez Ministra Edukacji i Nauki, co podkreśla jego osiągnięcia w dziedzinie edukacji.

Za swoje szczególne zasługi dla oświaty oraz wychowania, uhonorowano go Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki. Jego prace na rzecz edukacji doceniła także Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, przyznając mu Złotą Odznakę.

Wśród innych jego osiągnięć znajduje się Jubileuszowy Medal Biskupa Edmunda Nowickiego oraz liczne nagrody rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które przyznano mu w różnych latach. Dodatkowo wielokrotnie nagradzano go przez Organ Prowadzący Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

Na zakończenie, 30 listopada 2007 roku, Wojciech Cichosz został mianowany przez abpa Tadeusza Gocłowskiego, metropolitę gdańskiego, Kanonikiem Honorowym Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej, co stanowi wyraz uznania dla jego działalności i wpływu w sferze oświaty oraz duchowości.

Publikacje

Wojciech Cichosz jest autorem, współautorem oraz współredaktorem wielu znaczących publikacji, które koncentrują się na tematyce związanej ze szkołą katolicką, filozofią edukacji, systemem wartości oraz przemianami kulturowymi. Jego dorobek obejmuje ponad sto artykułów oraz czternastu książek, które stanowią istotny wkład w te dziedziny. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego najważniejszych dzieł:

  • Metodologia. Elementarz Studenta (2000),
  • Wychowanie chrześcijańskie wobec postmodernistycznej prowokacji (2001),
  • Klasyczne liceum i gimnazjum katolickie im. Jana Pawła II w Gdyni (2002),
  • Śladami wielkich filozofów (2002),
  • Formacyjna rola szkoły katolickiej (2007),
  • Kościół na ziemi kosakowskiej (2009),
  • Pedagogia wiary we współczesnej szkole katolickiej (2010),
  • Ku pełni człowieczeństwa. Gdyński „Katolik” 1992-2012 (2012),
  • Możliwości dialogu wychowania chrześcijańskiego ze współczesną edukacją polską (2013),
  • Opieka nad osobą starszą. Studium moralno-społeczne (2018 – współredaktor),
  • Wychowanie integralne. Praktyczna recepcja Gimnazjum w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni 1992-2019 (2019),
  • Wiara a ideologia. Joseph Ratzinger – Benedykt XVI wobec wyzwań współczesności (2022 – współredaktor),
  • Lituria i społeczeństwo. I Seminarium Ratzingerowskie (2022 – współredaktor),
  • Instytucje społeczne a integralny rozwój ludzki. Dobro wspólne w czasie pandemii Covid-19 (2022 – współredaktor).

Publikacje te są ważnym wkładem w rozwój refleksji o wychowaniu i swoim znaczeniu w dzisiejszym świecie.

Przypisy

  1. PILGRIM – Internationales Bildungsnetzwerk PILGRIM [dostęp 29.10.2024 r.]
  2. Ksiądz Profesor ambasadorem PILGRIM na Polskę Północną – Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni [dostęp 28.10.2024 r.]
  3. Wykłady międzynarodowe [online], cichosz.pl [dostęp 06.11.2022 r.]
  4. Ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej 2022 - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl [dostęp 25.10.2022 r.]
  5. Pełnione funkcje i członkostwa [online], cichosz.pl [dostęp 19.06.2022 r.]
  6. Zainteresowania - Strona internetowa ks. Wojciecha Cichosza. cichosz.pl. [dostęp 23.04.2020 r.]
  7. Władze Wydziału - Wydział Teologiczny - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], www.teologia.umk.pl [dostęp 06.11.2020 r.]
  8. Rada rektorska - Uniwersytet Mikołaja Kopernika [online], www.umk.pl [dostęp 06.11.2020 r.]
  9. Katedra Nauk Społecznych i Prawa Kanonicznego - Wydział Teologiczny - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], www.teologia.umk.pl [dostęp 19.10.2020 r.]
  10. Krótki biogram [online], cichosz.pl [dostęp 06.11.2020 r.]
  11. Wykładowcy [online], WSKS – Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni [dostęp 09.12.2019 r.]
  12. Wykładowcy [online], Gdańskie Seminarium Duchowne [dostęp 09.12.2019 r.]
  13. Informacje na stronie internetowej Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni. [dostęp 09.12.2019 r.]
  14. Dane na stronie WWW Archidiecezji Gdańskiej [dostęp 09.12.2019 r.]
  15. Dane na stronie domowej ks. Wojciecha Cichosza [dostęp 09.12.2019 r.]
  16. Informacje na stronie domowej ks. Wojciecha Cichosza [dostęp 09.12.2019 r.]
  17. Księża - Archidiecezja Gdańska [online] [dostęp 09.12.2019 r.]
  18. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich [dostęp 09.12.2019 r.]
  19. Duszpasterze w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu [dostęp 09.12.2019 r.]
  20. Biuletyn PrasowyB.P. KEP Biuletyn PrasowyB.P., Wybory 387. Zebrania Plenarnego KEP | Konferencja Episkopatu Polski [online] [dostęp 06.11.2020 r.]
  21. Lista członków Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego [dostęp 03.07.2015 r.]
  22. Kapituły - Kapłani - Archidiecezja Gdańska [online], Kapituły - Kapłani - Archidiecezja Gdańska [dostęp 06.11.2020 r.]
  23. Informacja na stronie WWW ks. Wojciecha Cichosza. [online], katolik.info.pl [dostęp 05.04.2018 r.]
  24. Informacja na stronie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” [dostęp 17.01.2012 r.]
  25. Schematyzm Archidiecezji Gdańskiej, Wyd. Bernardinum, Gdańsk – Pelplin 2011, s. 143.

Oceń: Wojciech Cichosz

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:19