Nadleśnictwo Kartuzy to ważna jednostka organizacyjna w strukturze Lasów Państwowych, która znajduje się pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Jego siedziba ulokowana jest w malowniczym Burchardztwie, które jest częścią gminy Kartuzy. Ta lokalizacja znajduje się w powiecie kartuskim, w urokliwym województwie pomorskim.
W ramach Nadleśnictwa Kartuzy funkcjonują trzy obręby, a jego bogaty zasób leśny zarządzany jest przez trzynaście leśnictw. Te jednostki przyczyniają się do ochrony i zrównoważonego rozwoju zasobów leśnych w tym regionie.
Historia
Nadleśnictwo w Kartuzach swoją historię rozpoczęło w 1826 roku, kiedy to lasy będące wcześniej w posiadaniu zakonu kartuzów zostały przejęte przez państwo pruskie. Był to kluczowy moment w funkcjonowaniu regionalnej gospodarki leśnej, który przyczynił się do rozwoju zarządzania zasobami naturalnymi w tym rejonie.
Po zakończeniu II wojny światowej, nadleśnictwo znalazło się pod polskim zarządem. W 1973 roku do Nadleśnictwa Kartuzy zostało przyłączone Nadleśnictwo Mirachowo, co znacząco wpłynęło na jego rozbudowę i zarządzanie. Następnie, cztery lata później, do tej struktury dołączyło również Nadleśnictwo Wieżyca.
Ochrona przyrody
Na terenie nadleśnictwa można znaleźć trzynaście wyjątkowych rezerwatów przyrody, które stanowią kluczowy element lokalnej bioróżnorodności i krajobrazu. Te obszary chronione są miejscem występowania wielu cennych gatunków roślin i zwierząt, a także stanowią ważne siedlisko dla wielu ekosystemów.
- jezioro Turzycowe,
- kurze Grzędy,
- leśne Oczko,
- lubygość,
- ostrzycki Las,
- staniszewskie Błoto,
- staniszewskie Zdroje,
- stare Modrzewie,
- szczelina Lechicka,
- szczyt Wieżyca na Pojezierzu Kaszubskim,
- zamkowa Góra,
- żurawie Błota,
- żurawie Chrusty.
Ochrona tych obszarów jest niezbędna dla zachowania równowagi ekologicznej oraz umożliwienia przyszłym pokoleniom cieszenia się pięknem przyrody.
Drzewostany
W obszarze nadleśnictwa Kartuzy można wyróżnić różne typy siedliskowe lasów, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu lokalnego ekosystemu.
W skład tych siedlisk wchodzi:
- lasowe, których udział wynosi 77%,
- borowe, stanowiące 23% powierzchni lasów.
Przypisy
- Historia [online], kartuzy.gdansk.lasy.gov.pl [dostęp 04.01.2022 r.]
- Rezerwaty przyrody [online], kartuzy.gdansk.lasy.gov.pl [dostęp 04.01.2022 r.]
- Bank Danych o Lasach [online], www.bdl.lasy.gov.pl [dostęp 04.01.2022 r.]
- Zasoby leśne [online], kartuzy.gdansk.lasy.gov.pl [dostęp 04.01.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Cartusia Kartuzy | Lądowisko Kartuzy-Szpital | Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach | Aleja Filozofów w Kartuzach | Galeria Refektarz | Kartuzy (stacja kolejowa) | Chaczkar w KartuzachOceń: Nadleśnictwo Kartuzy